Area Sales Manager

Loc de munca publicat de compania: BIOSYSTEMS DIAGNOSTIC SRL

Domeniu: Vanzari

Data publicarii: 12.07.2017

Candidatul ideal

a) Facultate / Master in domeniul stiintelor (Biochimie, Biologie, Chimie, Farmacie, Medicina etc.)
b) Experienta in vanzari in domeniul medical si mai ales catre laboratoare clinice.
c) Initiativa si capacitatea de a lucra in mod autonom in raport cu pozitia si responsabilitatile atribuite.
d) Capacitatea de analiza si de rezolvare a problemelor in raport cu pozitia si responsabilitatile atribuite.
e) Axat pe atingerea obiectivelor, flexibil si orientat spre satisfacerea clientului.
f) Bun negociator, perseverent, convingator, energic si asertiv.
g) Foarte bune competente de munca in echipa si de a-si impartasi ideile celorlalti.
h) Competentele de comunicare, de realizare a prezentarilor stiintifice si de a sustine training-uri clientilor in domeniul tehnicilor specifice sunt considerate un atuu.
i) Inalte principii morale si integritate.
j) Bune competente de limba engleza sunt considerate un atuu.
k) Detinerea permisului de conducere este o cerinta obligatorie.

Descrierea jobului

a) Sa aiba cunostinte profunde privind produsele din portofoliul Biosystems, precum si despre produsele aflate in portofoliul principalilor competitori.
b) Promovarea produselor si evaluarea clientilor in ceea ce priveste utilizarea tehnicilor aplicate in IVD.
c) Realizarea de actiuni de vanzare in conformitate cu politicile Biosystems.
d)Sa ia decizii de ordin financiar bine argumentate.
e) Sa inregistreze si sa raporteze activitatile de vanzare, precum si sa mentina baza de date a retelei de clienti si operatiuni (CRM) actualizata.
f) Sa intocmeasca studii de piata privind tendintele in regiunea desemnata si sa le transmita catre Country Manager.
g) Sa urmareasca gradul de incasare al clientilor din portofoliul si sa contribuie la colectarea sumelor restante.
h)Sa contribuie si sa participe la evenimentele de marketing, seminarii, expozitii, conferinte, precum si sa mentina si sa imbunatateasca relatia cu jucatorii cheie din domeniul IVD.
i) Sa relationeze cu clientul intr-o maniera care sa ii ofere un grad ridicat de satisfactie si sa creeze o imagine favorabila companiei si marcii Biosystems.
j) Sa stabileasca si sa mentina relatii solide si de durata cu clientii, comunitatea si cu clientii interni (colegii din Biosystems ROMANIA & HQ).
k) Sa contribuie la dezvoltarea si implementarea bugetului anual de vanzari.
Zona de activitate: judetele Arad, Bihor, Caras Severin, Hunedoara, Timis,

Beneficii: Salariu lunar fix + bonus trimestrial motivant
Masina, laptop si telefon de serviciu,
Traininguri pentru dezvoltare profesionala.

Descrierea companiei

• Companie producatoare , 30 ani experienta in piata IVD
• Prezenta in Romania din 2005
• Firma dinamica, tanara, in plina dezvoltare

Localitate
Romania, Timis, TIMISOARA