Manufacturing Engineer

Loc de munca publicat de compania: eXcent Romania

Domeniu: Auto, Utilaj si Mecanica

Data publicarii: 08.09.2017

In prezent suntem in cautarea unui MANUFACTURING ENGINEER (AUTOMOBILE).

Sarcini si responsabilitati:
• Participarea la ameliorarea continua a procesului
• Definirea, prioritizarea și executarea sarcinilor necesare pentru îndeplinirea obiectivelor proiectului (calitate, cost si deadline)
• Analiza si escaladarea riscurilor și problemelor aparute pe parcursul productiei si propunerea de solutii
• Pregătirea rapoartelor, prezentărilor și documentației tehnice pentru utilizare internă și pentru clienți
• Aplicarea procedurile BOD, BOP, BOT și standardele de inginerie definite pentru a executa activitățile proiectului
• Participarea la implementarea unor noi procese / produse
• Coordonarea reviziilor tehnice periodice cu furnizorii
• Lucru cu SAP pentru introducerea si monitorizarea comenzilor
• Cotarea costurilor eșantioanelor și participarea la comandarea noilor echipamente (specificații tehnice, matricea de alegere, planificarea proiectului, validarea etapelor) etc

Cerinte :
• Studii superioare de Inginerie, preferabil absolvent al facultatii Tehnologia Constructiilor de masini, si o experienta de minim 1 an in productie, ideal in Industria Automobile
• Cunoștințe tehnice de: citire si interpretare a desenelor de executie, piese prelucrate, piese asamblate, control dimensional, tolerante
• Cunoaștinte în inșurubare, sudare cu laser, tehnologii de inserție
• Cunostinte in prelucrare sau măcinare: definirea uneltelor de tăiere sau de șlefuire, programarea CN (Siemens 840D, Fanuc), înțelegerea măsurătorilor (metrologie), înțelegerea desenelor tehnice
• Cunoașterea instrumentelor de calitate: înțelegerea statisticilor de bază, capabilitatea, FTQ, FTPR.
• Cunoașterea instrumentelor de capacitate: Cycle time, OE, mentenanta preventivă, mișcări ciclice și non-ciclice.
• Cunoașterea instrumentelor de planificare: critical path, project milestones
• Folosirea curenta a limbii engleze ; cunoasterea limbii franceze constituie avantaj

Postul este in Iasi, ROMANIA.

Beneficii:
• Mediu de lucru performant, formare si dezvoltare continua a competentelor;
• Angajatii nostri sunt parteneri ai managementului si suntem in cautarea de parteneri talentati pe perioada nedeterminata;
• Formare profesionala;
• Remuneratie in concordanta cu responsabilitatile postului si competentele detinute;
• Beneficii suplimentare atractive
• si cel mai important: o echipa frumoasa!
EU SUNT UN TALENT, EU APLIC!

Localitate
Romania, Iasi,